Kriptant

Posted in Blog - Sve o cvećuUncategorized

Kriptant

kriptantKriptant je najmanja bromelijaceja. Ime Cryptanthus dolazi od grčkih reči Krypto = sakriti i anthos = cvet, jer se nekoliko sitnih cvetova što se nalaze u sredini te biljke jedva vide. Prvenstveno se uzgaja zbog lišća. Potiče iz Brazila, a prenešena je sredinom i krajem 19 veka u Evropu.

 
    Potrebno im je mnogo sunca. Što je bolje svetlo, svetlija je boja njihovih vodoravno ispruženih listova. Cryptanthus ne zadržava vodu u sredini rozete kao ostale bromelije. Ipak morate ga odozgo zalivati. Ima siromašan korenov sistem i lako se pričvršćuje za koru ili panj, pa se na taj način imitira prirodno stanište. Razmnožava se sitnim mladicama koje se stvaraju u džepićima pri bazi listova. Mogu se lako otrgnuti u aprilu i zasaditi u zemlju, prekriti plastičnom folijom i ostaviti na toplom mestu oko tri nedelje da bi se zakorenili. Roditeljska biljka nakon stvaranja ne odumire kao druge bromelije.

 

 
KARAKTERISITIKE:
 
Veličina: to su pretežno male biljke sa listovima dugim 10 cm.
 
Rast: u kući rastu sporo, dva – tri nova lista godišnje.
 
Doba cvetanja: leti. Cvetovi su malobrojni i retki i nisko smešteni, često sakriveni pod listovima u sredini biljke.
 
Miris: biljka bez mirisa.
 
Svetlo: što je više svetla, biljka lepše izgleda jer joj je lišće živih boja.
 
Temperatura: zimi može podneti 15°C, ali najbolje je 18°C. najviša letnja temperatura može biti 24°C.
 
Voda: leti je slobodno zalivajte dva – tri puta nedeljno u zavisnosti od temperature. Zimi je držite suvljom zalivajući otprilike svakih 10 dana.
 
Prihranjivanje: nije baš potrebno ali dobro će doći povremeno prihranjivanje leti, svake treće nedelje.
 
Vlažnost vazduha: leti joj prija često orošavanje jer zbog nedostatka vlage vrhovi lišća dobijaju smeđe brazdice.
 
Presađivanje: biljke imaju mali korenov sistem, zato se uglavnom uzgajaju u malim posudama i ne zahtevaju često presađivanje. Inače mogu se zavezati za komad kore ili drveta. Dobro će rasti ako se ne isuše. Pre nego što ih vežete za stablo omotajte korenje mahovinom.
 
Razmnožavanje: u proleće iz mladica kao i sve bromelije. Mladice ne moraju imati korenje, a mogu jednostavno i otpasti sa biljke. Posadite ih u mešavinu komposta i oštrog peska u klijalištu pri 24°C ili u saksiju pokrivenu plastičnom folijom. Držite je na toplom mestu i svakog dana skinite foliju pet minuta. Kad počnu rasti, presadite ih zasebno u male saksije.
 
Životni vek: traje večno.
 
Biljke pratilice: dobro rastu sa drugim malim biljkama i papratima u bocama ili u prednjem delu mešanih zasada.
 
Laka/teška: jednostavno se uzgaja.

 

Start typing and press Enter to search

Vaša korpa